Azmin Zaferi...

2007-07-04 17:04:00

 

Ayşe, resimleriyle topluma karışıyor;

 

Ayşe Işık, 5 yaşında iki kolunu da kazada kaybetti.
Ayaklarıyla resim yaptı. Şimdi onun bir atölyesi var.

 

 

Adıyamanlı küçük kız, bir gün tarlada oynarken buğday biçme makinesiyle karşı karşıya kalır. Makine çocuğun bir kolunu kapar; küçük kız diğer koluyla makineye giren kolunu kurtarmaya çalışır ama başaramaz; metal yığını ikisini birden alır götürür...
Küçük kızın adı Ayşe Işık’tır; 7 yaşında okula başlar ama kendisine farklı davranılmasından ötürü zorlanır. Bu yüzden bir dönem okulu bırakır ama ailesinin desteğiyle tekrar hayata bağlanır. Ayaklarıyla yazı yazmayı, resim yapmayı, yemek yemeyi öğrenir.
Ayşe Işık bugün 21 yaşında ve açıköğretimde lise 2. sınıfı okuyor. Saçını taramak, giyinmek ve makyaj yapmak gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Işık, çocukluğundan bu yana en büyük tutkusu olan resimde profesyonelleşiyor artık. 3 yıldan bu yana resim yapan genç kız, şimdiye kadar ağırlıklı olarak doğayı resmettiği 5 sergi açtı.


Kazayı anlatan resim
Artık bir atölyesi de var. Bundan sonra Büyükçekmece’deki D’Silva Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin içinde kendisine tahsis edilen atölyede resim çalışmalarını sürdürecek Işık. Atölyede kollarını alıp götüren kazayı anlatan bir resmi de var; buğday makinesinin önünde oturmuş olan küçük kız, yerde duran, kopmuş koluna bakıyor. Gerisini Işık’tan dinliyoruz:
“Beş yıldır İstanbul’dayız. Adıyaman’da pek engelli insan olmadığı için hayata küsmüştüm. İstanbul’da benden daha kötü durumda ya da daha farklı engelleri olan insanları görünce hayatla barışmak istedim. Tek değilim, üreterek topluma karışabilirim diye düşündüm. İlk sergimi Bahçelievler Belediyesi’nin desteğiyle Yayla Piramit Düğün Salonu’nda açtım. Şahin Özer’den de büyük destek gördüm.”


En büyük hayalimdi
Işık, atölyenin gündeme gelmesini ise şöyle anlatıyor: “D’Silva’ya Kadınlar Günü için düzenlenen bir haftalık sergi nedeniyle gelmiştim. İlhanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi İlhanlı 'Burada sana bir atölye verelim mi?’ diye sordu, çok sevineceğimi söyledim. Çünkü bu en büyük hayalimdi. Burada resmi hem öğrenmek hem de öğretmek istiyorum.”

 

ASLI ONAT/Milliyetten Alınmıştır. 

 

 

 

 

6
0
0
Yorum Yaz