BEYNELMİLEL!!!

2007-07-03 11:57:00

 

 Beynelmilel'den Maraş Katliamı'na


14. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film seçilen ve 6 ayrı dalda ödül alarak festivale damgasını vuran Beynelmilel'in vizyona girdiği günü düşününce, nereden nereye diyorum.

Yönetmenlerinin (Sırrı Süreyya Önder, Muharrem Gülmez) adını ilk kez duyduğumuz film, sessiz sedasız sinemalara gelmiş, yılbaşıydı, okul tatiliydi derken arada kaynayıp gitmişti. Ama Beynelmilel, izlemiş olan herkeste özel bir yer edindi ve aylar sonra yeniden vizyona sokularak daha fazla izleyiciyle buluşması sağlandı. Şimdi ise Adana'da hak ettiği zaferi kazanmış durumda: İkisi festival jürisinin ve halk jürisinin En İyi Film Ödülü olmak üzere 6 ödül.

Beynelmilel'in festival yolculuğu Adana'dan sonra yurtdışında da devam edecek. İleriki günlerde sırasıyla Moskova, Varşova, Selanik, Barcelona film festivallerinde yarışacak ve Shanghai, Montreal, Edinburgh, Kopenhag, Montpellier film festivallerinde gösterilecek olan Beynelmilel'in önünde uzun ve bence daha pek çok ödülle süslenecek bir yol var.
Şimdi geleyim Beynelmilel'in senaryo yazarı, yönetmeni ve oyuncusu Sırrı Süreyya Önder'in yeni projelerine.

Sinema dünyasının en çalışkan, içten, samimi ve hoş sohbet insanlarından biri olduğunu düşündüğüm Sırrı Süreyya Önder, festival için bulunduğu Adana'da da sürekli çalışıyordu. Üzerinde yoğunlaştığı iki senaryodan birinin Müslüm Gürses'in hayatı üzerine olduğunu söyledi. Muhterem Nur'u Begüm Birgören'in oynayacağı filme başlamak için Kültür Bakanlığı'ndan destek çıkmasını bekliyormuş.

Önder'in hem yazıp hem de yöneteceği diğer film projesi ise Süt Tozu. Maraş Katliamı'nı iki çocuğun gözünden aktaracak Süt Tozu, bir yoksulluk hikayesi üzerine kurulu. Marshall planı olarak bilinen Amerikan yardımını süt tozu metaforu üzerinden anlatacak olan Sırrı Süreyya Önder, Beynelmilel'de de olduğu gibi geçmişi yine samimi, eleştirel ve esprili bir dille anlatacaktır. Önder'in süt sıkıntısı çekmeyen Türkiye'ye gönderilen süt tozlarının badana olarak kullanıldığı o günlerle ilgili saptamalarını merakla bekliyorum.

 

Ömür GEDİK  ogedik@hurriyet.com.tr Alınmışıtr.

30
0
0
Yorum Yaz