KISA KISA...

2007-07-02 15:28:00

    ZİNCİRBOZAN AYDINLATIYOR
 
  
Türkiye'nin yakın tarihindeki en çalkalantılı dönemi olan 1979-1983 yıllarını anlatan politik film "Zincirbozan"  filminin galasına aralarında Semra Özal, Mehmet Yılmaz, Tuğba - Mehmet Ali Erbil, Aysun - Ali Kocatepe, Osman Yağmurdereli, Tuba Ünsal, Azra Akın, Nergis Kumbasar, Elif Dağdeviren, Şenay Gürler ve Metin Uca'nın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Filmin ana karakterlerini dönemin siyasi ve askeri figürlerleri oluştururken, Bülent Emin Yarar Bülent Ecevit'i, Haldun Boysan Süleyman Demirel'i, Suavi Eren Kenan Evren'i, Suna Selen Rahşan Ecevit'i ve Ayşe Tunaboylu da Nazmiye Demirel'i canlandırıyor. 13 Nisan'da vizyona girecek olan "Zincirbozan", sinemalardan sonra 6 bölümlük dizi olarak izleyici ile buluşacak. Filmin senaryosu gazeteci Avni Özgürel tarafından yazılırken yönetmenliğini ise Atıl İnaç üstlendi. Abdi İpekçi suikastı ile başlayarak, 12 Eylül 1980 askeri müdahelesine kadar tırmanan terör olaylarını, bu olaylarla başa çıkmaya çalışan siyaseti, ordunun yönetime el koymasını, siyasi liderlerin sürgüne gönderilişlerini ve o süreçte yaşananları konu alan Zincirbozan, dönemi bilinmeyen yönleri ile peyazperdeye yansıtıyor. Film adını, 12 Eylül sonrasında bazı siyasilerin mecburi ikamete tabi tutulduğu Çanakkale'deki Zircirbozan Askeri Tesisleri'nden alıyor.

Film afişi ödüllü sanatçıdan
12 Eylül dönemini gözler önüne seren filmin afişi, daha önce "Frida", "Cold Mountain", "Kill Bill", "Hero" ve "Vizontele Tuuba" gibi yerli ve yabancı filmlerin afişini tasarlayan ödüllü sanatçı Emrah Yücel tarafından yapıldı.

Filmdeki mekanlar gerçek
Türk Sineması'nda daha önce hiç yapılmamış bir şekilde yakın tarihin siyasi kişiliklerini ana karakterler olarak kullanan filmin yapımı esnasında özel izinle Türkiye Büyük millet Meclisi'nde çekimler gerçekleştirildi. Ayrıca 12 Eylül'de sabaha karşı siyasi liderlerin evlerinden alınıp, götürüldükleri Çorlu Havaalanı da çekimlerde kullanıldı. Filmdeki ilginç mekanlardan biri de Süleyman Demirel'in Ankara Güniz Sokak'taki evi. 9. Cumhurbaşkanı Demirel, film ekibini çekimler için evinde ağırladı ve 
oyuncularlar bol bol sohbet etti.

Görüşler:

* Gösterimin sonunda Mehmet Ali Erbil filmi çok beğendiğini belirterek,
"Bir çok şeyi daha yeni öğreniyoruz. Filmi çok beğendim. Yakın tarihimizi böyle kolay aydınlatamıyoruz" dedi.

* Filmde Süleyman Demirel'i oynayan Haldun Boysan ise,
"Son dönemin en iyi 12 Eylül filmi. Çok güzel bir çalışma oldu. çekimler sırasında da Süleyman Demirel ile yaklaşık 1 hafta beraber zaman geçirdik. O dönemle ilgili konuştuk" şeklinde konuştu.

* Nergis Kumbasar,
"Filmi çok beğendim. Bu film aslında bir belge niteliği taşıyor. Gençlerin yakın tarihteki o dönemle ilgili bilgi sahibi olması açısından önemli bir film" diye konuştu.

*Filmin oyuncularından Ege Aydan,
"Bu film bir tarihi anlatıyor. Film için bu bir belgesel diyebilirim. Oyuncular rollerini çok iyi yapmış ve yönetmenimizde çok iyiydi. Zor bir dönemi anlatmaya çalıştık ve çekimlerde de zorlandık. Bu filmde yaşananlar benim hayatımın gerçeklerini yansıtıyordu. Benim de arkadaşlarım vuruldu ve o dönemin zorluklarını yaşadım" dedi.

* Filmin yönetmeni Atıl İnanç ise,
"Filmde pek çok mesaj var. Film, bu ülkede yaşanan siyasi kazaların bizim arkadamızdan çevrilen dolaplar olduğunu gösteriyor. Filmde biz bir kahraman etrafında 12 Eylül'ü anlatmıyoruz. Filmde o dönemin siyasilerini ve askeri karakterlerini anlatıyoruz. Bu filmin kahramanı Türk halkı" diye konuştu.

 

 

ÇILGIN DERSANE" NİN DEVAMI YOLDA
 
Bu sezonun en çok gişe yapan filmlerinden 'Çılgın Dersane'nin devamı çekiliyor.
'Çılgın Dersane 2' adını taşıyacak olan filmde,
bu kez Hande Ataizi, Tuba Ünsal ve Mehmet Aslan rol almayacak.
Onlardan dolan boşluğu ise ünlü şarkıcılar Berksan ve Sibel Tüzün dolduracak
.

 

 

Türk yönetmen Ferzan Özpetek, ödüle doymuyor. "Saturno Ritorna" (Bir Ömür Yetmez) ile geçtiğimiz hafta "Gümüş Kurdele"de dört ödül kazanan Özpetek, aynı filmle İtalya'nın aylık sinema dergisi "Ciak"ın okuyucuları arasında yaptığı oylama sonucu dört ödül daha kazandı. "Bir Ömür Yetmez", Ferzan Özpetek'le "En İyi Yönetmen", Margherita Buy ile "En İyi Kadın Oyuncu", Ambra Angiolini ile "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve Neffa'nın "Passione" adlı şarkısı ile "En İyi Film Şarkısı" ödülünü aldı.

 

4
0
0
Yorum Yaz