SHREK 3

2007-06-29 10:27:00

 

Shrek Bütün Filmleri Ham Yaptı


Bu haftanın birincilik için tartışmasız yapımı “Shrek 3” 163 salonda ulaştığı 167 bin rakamı ile toplam 1.344.729 YTL hasılat elde etti. Geçen haftaki tahminimin de üstünde sadece 2. sıradaki filmi katlamakla kalmadı, gösterimde olan diğer 63 filmin toplam hasılatından (63 filmin toplamı 1.279.655 YTL) daha iyi hasılat elde etti. Serinin diğer filmleri de ülkemizde çok sevilmişti. “Shrek 2” 2004 yılında 200 salonda 112 bin izleyici ile hafta sonu açılışı yapmış toplamda 550 bini geçmişti. “Shrek 3” ise bu açılışıyla 600 bin rakamını geçebilir. “Shrek 3” Amerika’da “Örümcek Adam 3” ten sonraki en iyi açılışı yapmıştı. Film şu anda 297 milyon dolar Amerika ve 106 milyon dolar Dünya hasılatı ile toplam 403 milyon dolar hasılatı aştı. Tabii film henüz birkaç ülkede gösterimde bulunmakta, toplam hasılatı 700 milyon doları aşabilir.

Bu hafta ikinci sıraya gerileyen (hasılat olarak) “Ocean’s 3” %58 hasılat kaybıyla 43 bin kişi tarafından izlenerek 205 bine ulaştı. Filmin 300 bin rakamını geçmesi zor gözüküyor. Filmin Amerika’daki hasılatı da ülkemizle benzerlik göstermekte. Bu ülkede ikinci haftasında “Fantastik Dörtlü 2” nin ardından % 47 hasılat kaybıyla 70 milyon dolar hasılata ulaşan film serinin diğer yapımlarının altında kalacak gibi gözüküyor.

“Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu” ulaştığı 50 bin seyirci ile “Ocean’s 3”ü geçse de hasılat olarak 3. sırada yer almakta. Toplam seyirci sayısında tekrar 1 milyon sınırına ulaşabilir. Film Amerika’da elde ettiği 273 milyon dolar hasılat ile “Örümcek Adam 3” ve “Shrek 3”ün altında kalmasına rağmen, Dünya çapında 820 milyon dolar hasılat elde ediyor ve “Örümcek Adam 3”ün 868 milyon dolarlık hasılatını aşacak gözüküyor.

Bu haftanın 4. sırasında bu kadar iddialı filmin ardından nispeten mütevazi (bütçesi açısından) “Ölüm Geçirmez” yer alıyor. Quentin Tarantino’nun yönettiği film ilk üç filmin çok altında hasılat elde ederek 13 bin izleyiciye ulaşıyor. Filmin 50 bin rakamını geçemeyeceğini düşünüyorum. Amerika’da ilk hafta sonu 11.5 milyon dolar hasılat elde eden film 11. haftasında 25 milyon dolar hasılat elde edebildi. Dünya çapında henüz gösterime girmeyen film yönetmenin bundan önceki eseri “Kill Bill” serisinin altında kalacak gözüküyor.

“Mr. Brooks” zor da olsa hasılat olarak 5. sırada (seyirci sayısı olarak 7.) yer almayı başarıyor. Film tahminimin üstünde seyretmekte bu nedenle 70 bin rakamını rahatça aşacak gözüküyor.

Geçen haftaya göre sadece %29 hasılat kaybeden “Kan ve Çikolata” toplam seyirci sayısını 23 bine ulaştırmayı başarıyor. Daha önce dediğim gibi Dünya’da elde ettiği düşük hasılata rağmen (toplam 6 milyon dolar) ülkemizde seyircilerin oldukça ilgisini çeken bir yapım oldu.

“Örümcek Adam 3” ülkemizde hasılat kaybına devam ederek 7. sırada yer aldı ve 717 bin kişiye ulaştı. Film Amerika’da (330 milyon dolar) ve dünyada (873 milyon dolar) şu ana kadar sezonun en iyi hasılat yapan filmi, ancak ülkemizde 750 bine ulaşması çok zor.

“Taksi 4” bu hafta da beni farklı şaşırtarak önemli bir hasılat kaybına uğruyor. Toplam 40 bin izleyiciye ulaşan filmin gelecek hafta ilk on içinde yer alması zor. Film 50 bin sınırını aşabilir.

Bu hafta gösterime giren “Avanaklar Mangası” Amerika’da 8 milyon dolar hasılat elde etti ve henüz dünya çapında gösterime girmedi. Ülkemiz ilk gösterildiği ülkelerden biri. Yapılan eleştirilerin genelde olumsuz olduğu bu filmin ülkemizde vizyon şansı bulması ilginç. Filmin 10 bin rakamını az da olsa aşacağını düşünüyorum.

Haftanın sürpriz sonuçlarından birisi de “Tepenin Gözleri 2” filminden geldi. Geçen hafta 11. sırada yer alan film 10. sıraya çıkmayı başardı ve 60 bin izleyiciye ulaştı. Beşinci haftasında tekrar ilk ona giren film ülkemizde korku filmlerinin her zaman belirli bir izleyiciye ulaştığını kanıtlamakta.

Geçen haftanın filmlerinden “Yaratık” %60 hasılat kaybıyla 14. sıraya geriliyor ve 7 bin izleyiciye ulaşıyor. Bu film de Uzakdoğu filmlerinin kendi ülkerinde ne kadar başarılı olurlarsa olsun ülkemizde pek tutulmadığını göstermekte. Bu keskin düşüşüyle filmin 15 bine ulaşması zor gözüküyor.

Bu hafta da ilk yirmi içinde hiçbir yerli yapım yer almıyor ve yabancı filmlerin toplam hasılat içindeki payları giderek artmakta.

Gelecek Hafta Ne olur?

Öncelikle geçen hafta bu haftanın ilk beşini doğru tahmin ettiğimizi belirtip gelecek hafta olabilecek sıralamayı söyleyim.

“Shrek 3” rahat bir şekilde 1. sırada yer alır ancak % 40’ın üzerinde hasılat kaybeder. Bu filmi sırasıyla “Karayip Korsanları”, “Ocean’s 13”, “Boş Oda” ve “Ölüm Geçirmez” izler. Bu arada İspanya yapımı “Kırılgan”ın alacağı sonucu merakla bekliyorum.

 

www.sinema.com 'dan Alınmıştır.

 

dOdO VİDEO Seyir Keyfiniz...

 

75
0
0
Yorum Yaz