Tarantino

2007-07-04 13:49:00

 

Eski Dublör Yeni Katil 
 
Sıra dışı filmlerin usta yönetmeni Quentin Tarantino, 70’li yılların şiddet içeren, hazmı zor B sınıfı Amerikan filmlerine yeni bir tat getiren bir gerilimle çıktı karşımıza. Bu yıl Cannes’da Altın Palmiye için yarışan filmlerden biri olan Ölüm Geçirmez’de eski bir dublör, altındaki arabanın marifetlerini ve araba kullanma konusundaki tecrübelerini kullanarak, takip ettiği kadınlara ölüm saçıyor. Tarantino’nun ‘İçinde bol bol araba takip sahnesi barındıran bir gerilim’ olarak nitelendirdiği Ölüm Geçirmez, sinemada sıra dışı bir tecrübe yaşamak isteyenlerin kaçırmaması gereken çarpıcı bir çalışma.

 

 

DEATH PROOF 

ÖLÜM GEÇİRMEZ
Yön: Quentin Tarantino
Oyn: Kurt Russell, Rosario Dawson, Vanessa Ferlito, Jordan Ladd
Tür: Gerilim
Süre: 127 dk.

 

Sapık, tatminsiz, katil ruhlu eski bir dublör.

Ve üzerinde kurukafa işareti olan, ölüm geçirmez arabasıyla peşine düştüğü çekici, baştan çıkarıcı kadınlar.

Ölüm Geçirmez, çok derinliği olmayan basit bir peşine takılma, kovalama hikayesi aslında.

Ve bu basit hikayenin dahi ve biraz da deli bir yönetmenin elinde nasıl etkileyici ve farklı hale gelebileceğinin güzel bir örneği.

İşe bu ilginç filmin çıkış noktasından bahsederek başlayalım. Biz henüz sadece birini görme imkanına sahip olsak da aslında “iki süper film”le birden karşı karşıyayız.

Quentin Tarantino ve kankası Robert Rodriguez baş başa verip Grindhouse adı altında iki ayrı film yapmaya karar veriyorlar. Tarantino Ölüm Geçirmez’i (Death Proof), Rodriguez ise Dehşet Gezegeni’ni (Planet Terror) çekiyor. Takibi zor, lanetlenmiş, B sınıfı filmler olarak nitelendirebileceğimiz Grindhouse ekolüne saygı duruşunda bulunan bu iki film dünyanın pek çok yerinde ard arda gösteriliyorsa da ülkemizde durum farklı.

Tarantino’nun Ölüm Geçirmez’ine kavuşmuş olsak da Rodriguez’in bir zombi hikayesi anlatan Dehşet Gezegeni adlı filmi için maalesef bir süre daha beklememiz gerekecek.

 

dodo video iyi seyirler...

 

 

5
0
0
Yorum Yaz